Warto wiedzieć przed wyjazdem

Rodzinne wczasy

Jadąc z rodziną na wakacje za granicę warto zadbać o kilka ważnych kwestii, by wspólny wypoczynek nie okazał się niemiłą niespodzianką. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Oto wskazówki, o czym pamiętać przed wyjazdem i po przybyciu na miejsce.

Planowanie wyjazdu z dzieckiem – KROK PO KROKU

Rodzinny urlop za granicą to nie tylko odpoczynek i radość z chwil spędzonych razem, ale też konieczność zadbania o ważne kwestie jeszcze przed wyjazdem z Polski. Planując wakacje z rodziną za granicą warto to zrobić KROK PO KROKU.

1. Przede wszystkim warto rozważyć odpowiednie miejsce na relaks. Każdy z członków rodziny posiada inne upodobania, ale można znaleźć takie miejsce na wakacje, które przypadnie do gustu każdemu, np. odległy kraj z wodnymi atrakcjami dla dzieci i możliwością leniuchowania na plaży dla małżonków.

2. Na czas wyjazdu niezbędne są dokumenty, w tym dowód osobisty i prawo jazdy. Warto mieć je zawsze pod ręką, także na urlopie.
Jeśli mamy dzieci i zabieramy je na wspólne wakacje warto zadbać o niezbędne dokumenty także dla nich, takie jak paszport lub dowód osobisty. Choć otwarte granice sprzyjają dziś szybkiemu podróżowaniu, jednak w praktyce możemy zostać skontrolowani w którymś z europejskich państw i dotyczy to także dzieci. Wówczas konieczne są wizy, ponieważ sama wiza rodzica nie wystarczy.

3. Na czas wyjazdu ważne jest również posiadanie ubezpieczenia na wypadek konieczności skorzystania z opieki medycznej lub hospitalizacji. Choć zakładamy, że urlop spędzimy miło i na odpoczynku, jednak rzeczywistość może okazać się inna i może przydarzyć się nam np. drobny uraz. Warto zatem przed wyjazdem zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dla osób dorosłych i dla dzieci, która uprawnia do bezpłatnych świadczeń lekarskich w krajach Unii Europejskiej dla osób, które posiadają ubezpieczenie w NFZ. Sam wniosek składany jest w oddziale NFZ i nie wymaga opłat.

Wakacje z rodziną – o czym pamiętać na miejscu?

Na wakacjach warto pamiętać o wielu kwestiach, w tym przede wszystkim o bezpieczeństwie. Podczas pobytu nad wodą powinno się zwracać uwagę na dzieci, które nie powinny oddalać się od rodziców. Także dorośli powinni być ostrożni w trakcie odpoczynku nad wodą, nie wchodzić do morza w miejscach nieupoważnionych i sprawdzać czy miejsca nadają się do kąpieli. Warto też być ostrożnym z nawiązywaniem nowych znajomości i zapraszaniem nieznanych osób np. do swojego pokoju hotelowego. Co ciekawe, dane statystyczne wskazują, że Polacy rzadko ufają nowo poznanym rodakom, ale już chętniej ufają obcokrajowcom, co może być jednak niebezpieczne.

Wakacje z rodziną to czas odpoczynku, jednak warto się do nich odpowiednio przygotować i pamiętać o pewnych zasadach będąc już na miejscu. W ten sposób uniknie się niemiłych niespodzianek, a urlop całą rodzina będzie mile spędzonym czasem.