Wakacje z małym dzieckiem

Rodzinnie na plaży

Wielu początkujących rodziców obawia się, że wraz z pojawieniem się w ich życiu małego dziecka trzeba będzie pożegnać się w corocznym wyjazdem na wakacje. Nic podobnego, ponieważ wystarczy tylko wiedzieć, jak poprawnie takie wakacje zaplanować. Zatem o czym pamiętać na wczasach z małym dzieckiem?

Dziecko na wakacjach – o czym rodzić powinien pamiętać

Cel podróży

Najważniejszą sprawą podczas planowania wakacji z małym dzieckiem, jest określenie celu podróży i sposobu dostania się w wybrane miejsce. Tutaj wiele zależy od tego, w jakim malec jest wieku, oraz jak znosi trudy podróży. Może się bowiem okazać, że rodzinne wakacje za granicą będą dla niego jeszcze zbyt wyczerpujące pod względem podróży samolotem lub też wielogodzinnej jazdy samochodem.

Domek czy hotel?

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać, to czy zdecydować się na hotel, czy też może na domek. O ile dla dorosłych różnica często jest niezauważalna, to jednak dla dziecka może być kluczowa. W hotelu bowiem dziecko będzie czuło się nieco zagubione i być może nawet mocno speszone, co nie pozwoli mu cieszyć się wakacjami. Wynajęty domek może okazać się znacznie bardziej przytulny dzięki domowej atmosferze. Z drugiej jednak strony hotel często zapewnia doskonałą bazę rozrywkową dla dzieci, wraz z animatorami i placami zabaw. Warto więc rozważyć obie opcje i zadać sobie pytanie, w jakich warunkach malec będzie czuł się lepiej.

Jaka okolica?

Wybierając miejsce wakacji, nie można skupiać się tylko na samym miejscu noclegowym, lecz również na okolicy, w której się ono znajduje. Jest to szczególnie ważne, gdy jedzie się na wakacje z małym dzieckiem. Nie chodzi tu tylko o kwestie bezpieczeństwa, lecz o zwykle nocne hałasy. Lepiej jest wybierać takie miejsca, które położone są nieco na uboczy, bez bliskiego sąsiedztwa barów, pubów czy klubów nocnych, w których nocne zabawy z całą pewnością będą dziecku zakłócały sen.
Nie można też zapominać o tym, aby w pobliżu miejsca odpoczynku znajdowała się odpowiedni infrastruktura do spędzania wakacji z dzieckiem. Chodzi tu np. o spokojne uliczki, szerokie chodniki, po których spokojnie można przejechać z wózkiem itd.

Podsumowanie

Porady na wakacje z dzieckiem właściwie mogłyby się nie kończyć, ponieważ jak każdy rodzic wie, dziecko potrafi zaskoczyć dosłownie na każdym polu. Najważniejsze jest jednak to, żeby się takich wakacji nie obawiać. Wyjazd na nie da dziecku niezwykłe wspomnienia i pozwoli wyciągnąć z nich wiele nauki na przyszłość. Warto jeździć z dzieckiem na wakacje i stopniowo rozszerzać ich zakres, przykładowo o dalsze i bardziej dla malucha egzotyczne miejsca.